Memento Mori

1994-ben A váci főtéren álló Domonkos templom helyreállítási munkálatai során a templom alatti kripta több, mint 150 évvel ezelőtt befalazott lejáratára bukkantak az építők. Legnagyobb meglepetésükre egy kiválóan szellőző kriptára bukkantak, mely az idők során feledésbe merült. Ennél már csak az okozott nagyobb meglepetést, amikor feltárták a helyiséget, és kiderült, hogy a speciális klíma egyedülálló módon őrizte meg a lefalazott történelmi kort. Ugyanis 262, többnyire jó állapotú színes, díszített koporsóban a 18. század középső harmadától kezdődően, illetve a 19. század elején elhunyt és betemetett, a különleges klímának köszönhetően jó állapotban fennmaradt, spontán mumifikálódott váci polgárok testei nyugodtak; férfiak, nők, gyermekek, mesteremberek, szerzetesek, papok, katonatisztek, hivatalnokok…Azóta kiderült, hogy a leletanyag nemzetközi ritkaság, kultúrtörténeti kincs.

A feltárt leletanyag a megfelelő vizsgálatok után a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani Tárában kerültek elhelyezésre. Egy része azonban Vácon is megtekinthető, a főtéri templom szomszédságában található Tragor Ignác Múzeumben.
A kiállítóhely egy patinás középkori pince. A meredek lépcsőn a hűvös és mély pincébe leereszkedő látogatót a korabeli kripta képe mellett beazonosított váci polgárok névsora fogadja. A lejárattól balra eső kisteremben a feltárt szakrális mellékletek (feszületek, rózsafüzérek, kegyérmek) kerültek bemutatásra. A pince impozáns nagytermében festett, színes felnőtt és gyermek koporsók kerültek elhelyezésre. Az itt látható Krisztus-ábrázolások, szimbólumok a korabeli ember vallási világképére, halálhoz való viszonyára is utalnak. A terem hátsó részében Stefanovics György szabómester, egy név szerint nem ismert középkorú polgárasszony és egy 9 éves kislány, Salamon Magdolna nyugszik, rekonstruált, az eredeti alapján készült viseletben üvegkoporsóba zárva. Ezáltal a látogatók betekintést nyerhetnek a 18. század végi, 19. század eleji temetkezési, ravatalozási szokásokba.
A kiállítás egyénileg is megtekinthető, tárlatvezetéssel azonban nem csak a kiállítás, hanem a korszak is megismerhető.

Fotó: Dérné Lachegyi Zsuzsanna

Nyitva tartás
2022. november 3-tól 2023. március 12-ig
CSÜTÖRTÖKTŐL VASÁRNAPIG 10.00 és 17.00 óra között.
2600 Vác, Március 15. tér 19.