Barokk főtér
A tér háromszög alakja is a középkorban alakult ki. Ugyanis a tér közepén ma látható romok az egykori Szent Mihály templomot szimbolizálják. Kelet-Nyugati tájolása szolgált alapul a köré épült házaknak. Észak felé összeszűkül a tér, ahogy haladunk a Bécsi kapu felé. A tér patinás épületei is középkori alapokra épültek, majd a XVIII. században, Mária Terézia és az uralkodócsalád látogatásának tiszteletére kibővültek, megszépültek. Ezt tükrözi a mai barokk hangulat is a főtéren.
A Bécsi kaputól indulva, a Duna felöli oldalon az egykori Irgalmasrendi kórház található, csodás kápolnával. Közvetlenül mellette a Városháza díszeleg, amely a világi barokk építészet egyik gyöngyszeme. Szemközt a Nagypréposti palota, mely napjainkban az Egyházmegyei gyűjteménynek ad otthont. Nemrégiben felújították a belső tereket is, előbukkantak az eredeti falfestmények, így a patinás épület, és a kincstár páratlan gyűjteménye egyszerre ejti ámulatba a látogatót.
A hatalmas rózsaszín épület ma a Cházár András Siketnéma Intézet, ám az 1700-as években ez az épület volt a Püspöki palota, itt szállt meg Mária Terézia is kíséretével, azon a bizonyos látogatáson.
A tér északi részén a Bencések temploma, ahogy manapság nevezzük, a Fehérek temploma áll. Nevét nem annyira külső színéről, hanem a barátok fehér habitusáról kapta. A templom kriptájában tárták fel 1994-ben azt az egyedülálló leletegyüttest, amit manapság csak “Váci múmiáknak” nevezünk. A feltárt kincsekből kiállítás látható a templom melletti múzeumban.
A tér déli végében fogadó állt, ahol Petőfi Sándor személyesen is megszállt vándorszínész korában. A Pannónia-ház ma kiállítóhely és rendezvénytér is egyben. Itt találod a kibővített Sajdik kiállítást, az európai öntöttvasművesség kincseinek kiállítását is. Nyári időszakban az udvaron kellemes koncertek és szabadtéri programok várnak rád.
A tér minden szeglete tartogat még felfedezni valót, biztosan megtalálod az elefántos házat, az Immakuláta szobrot, testvérvárosok kútját, és az ikonikus I. világháborús szobrot is.
2600 Vác, Március 15. tér


